Вітаю Вас Гість | RSS
Головна » Статті » Дизайн інтер'єру

Дизайн кухні
Кухня - це одне з основних приміщень в квартирі і заміському будинку. Господиня будинку й інші члени сім'ї проводять на кухні багато часу. Адже кухня є не тільки місцем приготування і споживання їжі, але і своєрідним центром спілкування сім'ї. Саме тому, від правильного обладнання, благоустрою та дизайну кухні багато в чому залежить зручність домашньої роботи і відпочинок мешканців, а також комфорт і затишок квартири в цілому.

Варіант планування кухні

Вся площа кухні ділиться на робочу зону, їдальню й зону проходу. Робоча зона призначена для приготування їжі. Приготування їжі є своєрідним технологічним процесом, який складається з наступних основних операцій: зберігання продуктів; підготовка продуктів; миття продуктів; підготовка страв; приготування блюд, що вимагають термічної обробки; роздача готових страв; миття посуду; прибирання кухонних відходів. Весь процес приготування їжі відбувається в трьох рівнях. Перший рівень - це робоча поверхня, до якої відносяться стільниці столів-шаф, шафа під мийку і кухонна плита. На робочій поверхні відбувається процес приготування їжі на всіх його стадіях. Причому він відбувається не в одному місці, а пересувається від місця зберігання продуктів через стіл для підготовки, місце миття та місце підготовки страв до плити. Робочі поверхні кухонного обладнання повинні становити одну безперервну робочу лінію, що дозволяє без перешкод виконувати всі кухонні роботи. Кухонну плиту і мийку вбудовують в робочу лінію. При цьому їх верхні площини повинні бути на одному рівні з робочими поверхнями столів-шаф. Якщо розміри і планування кухні не дозволяють влаштовувати безперервну лінію, то розриви слід робити в тих місцях, де закінчується та чи інша операція з приготування їжі. Коли кухонне обладнання розташовується з урахуванням послідовності зазначених вище операцій, то це допомагає не тільки раціонально організувати процес приготування їжі, а й зберегти сили і час господині. Всі предмети, необхідні під час кухонних робіт, знаходяться в різних шафках і на полицях нижче або вище робочої поверхні (другий і третій рівні).

 

Якщо площа кухні більше 7 кв. м. і є можливість поставити обідній стіл на кілька людей, то таким чином створюється зона їдальні. Облаштування в кухні столової зони набагато полегшує домашню працю господині квартири. При цьому відпадає необхідність розміщення у вітальні постійного обіднього столу. Для святкових і сімейних обідів, можна придбати стіл-трансформер. При необхідності він легко забирається і за рахунок цього збільшується зона відпочинку у вітальні. Існують наступні види планування кухні: однорядна, дворядна, Г-подібна, П-образна, С-образна і кухня-острів. Вибір планування визначається формою кухні, її розмірами, а також розташуванням в приміщенні вікон і дверей.

 

КУХНЯ В ОДИН РЯД

Однорядна схема розміщення устаткування рекомендується при розташуванні кухні у вузьких (шириною не менше 1,9 м) витягнутих приміщеннях, де вікна знаходяться в торцевих стінах. У цьому випадку біля однієї поздовжньої стіни розташовується обідня зона, а близько другої - зона приготування їжі (робоча зона). Розрахована така кухня на маленьку сім'ю, що складається з двох чоловік. Основною перевагою такого планування є те, що основне устаткування розташовується дуже компактно вздовж однієї стінки.

 

КУХНЯ у два ряди

Дворядне планування застосовується в приміщеннях шириною не менше 2,3 м, які мають форму подовженого прямокутника і в яких довжина поздовжньої стіни недостатня для розміщення обладнання в один ряд. Як правило, таке планування просте і зручне. На одній стороні найбільш оптимальним варіантом буде установка мийки і плити, а на іншій - холодильника і шафи для посуду. Можливий і інший варіант планування: з одного боку холодильник, мийка і стіл-шафа для підготовки продуктів, а з іншого - плита і стіл для підготовки страв.

 

Г-ПЛАНУВАННЯ

Г-подібне планування найбільш зручне в невеликих приміщеннях, форма яких наближається до квадрата, особливо при розміщенні в кухні обіднього столу. Це планування можна застосовувати і в невеликих вузьких приміщеннях. Г-подібна схема зручна і раціональна. Вона забезпечує безперервність лінії устаткування і одночасно створює можливість обладнання робочої зони біля вікна. Планування забезпечує добре поділ кухні на робочу і столову зони.

 

П-ПЛАНУВАННЯ

П-подібне планування вигідне в кухнях з вікном в поздовжній стіні. Воно є найбільш зручним, оскільки обладнання встановлюється уздовж трьох вільних стін кухні. У приміщеннях з великою площею таке планування дає можливість використовувати кухню в якості їдальні. Завдяки економному використанню площі приміщення це планування виправдало себе не тільки у великих, але й у малих кухнях площею 5-6 кв.м. П-подібне планування забезпечує розташування обладнання в безперервну лінію незалежно від розмірів приміщення, а також дозволяє економно використовувати не тільки площу кухні, але і кутові елементи меблів і устаткування.

 

С-ПЛАНУВАННЯ

С-Образне планування рекомендується для кухонь, що мають велику площу. Воно забезпечує раціональний поділ площі на функціональні зони: робочу та їдальню, що дозволяє використовувати її як кухню-їдальню. При наявності такої кухні столова кімната стає непотрібною.

 

 

КУХНЯ-ОСТРІВ

Кухню-острів можна обладнати виключно в кухні великих розмірів, використовуючи Г-подібне або П-подібне планування, а також додаткову робочу зону посередині приміщення.

 

 

ІДЕЇ Перепланування КУХНІ

На жаль, ще 10-15 років тому архітектори і будівельники зводячи житлові будинки, не замислювалися, про те, якою незручністю є для мешканців кухня маленьких розмірів. Проектувальники якось зовсім забули, що кухня - це, по-перше, місце, де готується їжа. Для цього потрібно, щоб у приміщенні було все необхідне під рукою: посуд, обладнання, меблі, комунікації. А, по-друге, навіть з урахуванням наявності вітальні в квартирі, кухня все одно залишається одним з улюблених і затишних місць для спілкування не тільки членів сім'ї, але й близьких друзів. Тому багато володарів маленьких кухонь, доклали чимало зусиль, для збільшення їх площі. Оскільки основні інженерні комунікації на кухні переносити не тільки складно, але іноді і неможливо, а також для цього потрібен дозвіл відповідних організацій, то мешканці змушені шукати інші шляхи для збільшення розмірів кухні. Якщо поруч з кухнею розташована комора або вбудовані шафи, то розширити кухню можна, прибравши перегородки. Так, ви залишитеся без комори, але може бути це допоможе звільнитися від непотрібних речей і стане легше прибирати і наводити лад у квартирі. Коли немає комори, але поруч розташована кімната зі звичайною, а не несучою стіною, то можна за рахунок перенесення стіни збільшити площу кухні. Звичайно, перенести стіну - це великі витрати, але навіть перенесення на 0,5 м (по довжині) значно розширить кухню, а сучасні будівельні та оздоблювальні матеріали дозволять вам зробити все швидко і дуже якісно. Ну а якщо подібних варіантів у квартирі немає, то можна використовувати різні дизайнерські прийоми для зорового збільшення кухні. Наприклад, прибрати двері повністю або зробити красиву арку. За допомогою гіпсокартону або інших сучасних матеріалів, можна зробити арку будь-якої форми, яка буде органічно вписуватися в загальний дизайн квартири. Арочний вхід зробить кухню не тільки стильною, але й додасть простору і повітря в приміщенні. Відсутність дверей обов'язково зажадає установки надійної витяжки, щоб запахи з кухні не розповсюджувалися по всій квартирі. Ну а якщо ви вважаєте, що кухня є досить закритим приміщенням і без дверей обійтися ніяк не можна, то можна зробити меблі на замовлення, точно визначивши, що вам з меблів і кухонного устаткування необхідно. Ширина меблів повинна бути по можливості мінімальною, а обідній стіл може бути складним або відкидним. Завдяки великій кількості фірм, зробити якісні і стильні меблі за розмірами вашої кухні - не проблема. Використовуючи Г-подібне або П-подібне планування, а також світлі тони в інтер'єрі кухні, з'являється можливість візуально збільшити її простір. І головне, продумуючи ретельно дизайн і обладнання кухні, постарайтеся уникати зайвих меблів, побутової техніки та посуду. У цьому вам дуже допоможе вбудована і багатофункціональна техніка.

 

Зонування кухні

Для того, щоб створити на кухні зручну робочу обстановку і затишну для прийняття їжі, необхідно зонувати кухню, як би розбиваючи її на робочу зону і їдальню або зону відпочинку. Звичайно, основне навантаження щодо розподілу простору має планування кухні, але зонувати можна і за допомогою різних дизайнерських і технічних прийомів. Робоча зона кухні прив'язана до інженерних комунікацій і є місцем досить високою трудової активності, в той же час їдальня - зона відпочинку і вона вимагає спокійного і затишного місця при комфортному освітленні.

 

Правильне використання освітлення відіграє особливу роль в зонуванні будь-якого простору. Якщо їдальня зона знаходиться біля вікна, то крім природного освітлення вдень, увечері її можна виділити за допомогою вбудованих в карниз точкових світильників або, використовуючи декоративні настінні світильники. Дуже цікавим варіантом є застосування стельового світильника з регульованою висотою підвісу не по центру кухні, а прямо над обіднім столом. Робочу зону можна виділити яскравим світлом люмінесцентних ламп, вбудованих в меблі і розташованих над мийкою або столом-шафою для підготовки продуктів. Освітлення плити, як правило, здійснюється за допомогою витяжки, яка має власну підсвітку. Також, розділити простір кухні, можна використовуючи такий дизайнерський прийом, як багаторівневі стелі. Кухня буде виглядати дуже стильно й ефектно, але в цьому випадку краще скористатися допомогою дизайнера-професіонала.

 

Досить поширеним прийомом зонування простору кухні є використання в різних зонах різних оздоблювальних матеріалів. Наприклад, робочу зону слід обкласти керамічної плиткою. Це практично, зручно і вибір плитки сьогодні величезний. Плитка як холодний матеріал, дуже підходить робочій зоні. А столову зону можна обклеїти теплим матеріалом - шпалерами, що миються. Шпалери створять затишну атмосферу в зоні відпочинку. При зонуванні за допомогою матеріалів, можна використовувати самі несподівані поєднання, головне щоб вони органічно вписувалися в загальний дизайн кухні.

 

Ще одним досить поширеним прийомом є зонування з застосуванням різних покриттів підлоги. Тут теж все залежить від вашого смаку і фантазії. Можна поєднувати однакове покриття, але  те що відрізняється в різних зонах відтінками або малюнком, а можна поекспериментувати, комбінуючи різні матеріали.

 

При зонуванні кухні можна використовувати всі можливі варіанти, які не тільки допоможуть розділити простір на зони, але і, підкресливши, стануть прикрасою інтер'єру. Це можуть бути різного виду перегородки, барні стійки (при плануванні кухня-острів), використання різних аспектів кухонних меблів, колірної гами, а також незвичайні варіанти декорування приміщення (від домашніх рослин до акваріумів).

 

МЕБЛІ, МАТЕРІАЛИ І ПОБУТОВА ТЕХНІКА

Дизайн кухні неможливий без обладнання кухні необхідним набором меблів і побутової техніки для створення максимально комфортних умов під час приготування їжі, а також її прийому. Головна особливість сьогоднішньої кухонних меблів - це їх модульність, яка дозволяє поєднувати елементи меблів з численною побутовою технікою, створювати велику кількість різних комбінацій меблевих гарнітурів, а також вільно розміщуватися в будь-якій кухні. Вибрати меблі, які впишуться в інтер'єр кухні нескладно, за умови, що ви заздалегідь визначитеся, який варіант планування буде найбільш оптимальним і комфортним на вашій кухні. Якщо вам не подобаються меблеві гарнітури масового виробництва, то ви можете замовити індивідуальну меблі, які будуть зроблені з урахуванням усіх ваших побажань і особливостей дизайну кухні. Ви самі можете розробити дизайн меблів, їх колірну гаму, конфігурацію, а також вибрати матеріали, з яких їх виготовлять. Головне визначитися, який стиль дизайну кухні вам підходить - класика, кантрі, хай-тек або мінімалізм або інші. Для фасадів класичних меблів використовується масив натуральної деревини або шпон; для більш простих варіантів кухонь застосовується ДСП, МДФ, пластик, ламінат; для стилю хай-тек - всілякі поєднання скла і металу. Матеріалом для виготовлення стільниць служить натуральний камінь, деревина, плитка керамічна, метал і ламіновані покриття, стійкі до різних видів ушкоджень. Також популярним серед споживачів залишилося покриття, зроблене з штучного каменю, яке імітує натуральний камінь (граніт, мармур). Покриття з натурального каменю не тільки виглядають стильно і красиво, але саме головне вони дуже надійні і міцні в процесі експлуатації, оскільки вода, потрапляючи під стільницю, не руйнує її. Останнім часом дизайнери пропонують оригінальні варіанти стільниць, в покритті яких поєднуються різні види матеріалів.

 

Основні складові кухонного меблевого гарнітура - це різноманітні види шаф. Найбільш місткими є високі шафи-пенали, призначені як для зберігання продуктів, так і для зберігання техніки, посуду, інвентаря. При бажанні ви легко можете розмістити в шафі вбудовану техніку (духовку, гриль, мікрохвильову піч, фритюрницю). Для того щоб високі шафи не розривали робочу поверхню, їх слід поставити на початку і в кінці лінії робочого циклу. Висоту шаф потрібно підбирати залежно від ваших вимог, щоб можна було без проблем дістати все необхідне. Дуже важливими предметами кухонних меблів є підлогові шафи. Ці шафи-столи, призначені для обробки продуктів, приготування їжі, підготовки страв, складають основу робочої зони кухні. Висота столу-шафи - 800 -850 мм, що і є робочим рівнем. Як правило, на підлогу шафи-столи обладнуються всілякими висувними ящиками, різними полками, рівень яких можна регулювати, тацями і піддонами. Дверцята відкриваються не тільки в звичному напрямку, але і піднімаються вгору або зрушуються в бік. Висувні секції підлогових шаф є незамінними для кухні будь-якого розміру, оскільки використовується вся глибина шафи. Сучасні висувні ящики мають велику кількість всіляких пристосувань і функціональних деталей, в яких можна зберігати столові прилади; ємності для чаю, кави, спецій; висувну дошку, призначену для нарізки, а також безліч речей, необхідних для кухонної роботи. Секції обладнані роликовими конструкціями і тому досить легкого руху, щоб їх засунути. Підлогові ящики, як правило, більш об'ємні і місткі, ніж навісні кухонні шафи. Навісні шафи можуть бути звичного вигляду, а можуть бути кутовими, якщо використовується Г-подібне планування, що є досить зручно і компактно. Навісні шафи повинні розташовуватися на такій висоті від робочої поверхні, щоб можна було розмістити часто використовувані електроприлади (кавоварку, електрочайник, тостер, кухонний комбайн та інші). Незважаючи на те, що стельові і навісні шафи існують давно, завдяки роботі дизайнерів і конструкторів вони стали не тільки більш функціональними, але і стильними: з внутрішнім підсвічуванням, скляними дверцятами, ультрасучасної обробкою з пластику, скла і металу.

 

Кухня не буде повноцінною, якщо на ній не буде присутня найважливіша кухонна техніка - плита, холодильник і мийка. Сьогодні вибір всіх цих речей величезний, починаючи від фірм-виробників, технічних характеристик і закінчуючи дизайнерським виконанням, кольоровою гамою і матеріалом виготовлення. В цьому випадку ви можете повністю довіритися своєму смаку або фірмам, в надійності яких ви впевнені. При виборі холодильника велике значення крім технічних характеристик, мають його розміри. Оскільки холодильник не єдина річ, що знаходиться на кухні, то і розміри його повинні відповідати розмірам приміщення. Всі відомі фірми, що виробляють холодильники, в боротьбі за споживача з кожним роком не тільки покращують якість продукції, але і придумують нові дизайнерські розробки в оформленні холодильників, а також в зручності їх використання. Наприклад, холодильники, в яких використовується система "no frost", не потребують разморозки.

 

Але традиційним центром кухні є, звичайно ж, плита. Саме завдяки плиті і виникла кілька століть тому кухня. Сучасні плити можуть бути електричні, газові, змішані (плита газова, а духовка електрична, оснащена грилем і рожном). Плити також входять до переліку продукції, що випускається багатьма відомими фірмами. Тому вибір плити - справа нескладна. Головне знати, що хочете і мати гроші. Дизайн сучасних плит настільки незвичайний і красивий, що іноді важко відразу дізнатися плиту. Але яка б не була сучасна плита, над нею обов'язково повинна бути витяжка. Навіть якщо у вас на кухні є двері, все одно, уникнути неприємних запахів і гару, допоможе тільки надійна витяжка. Витяжки фільтрують повітря і відводять відпрацьоване повітря в вентшахту. Мікрохвильові печі справили на сучасній кухні невелику революцію, адже для приготування їжі не потрібно масло і вода. Жодна господиня сьогодні не обходиться без мікрохвильовки. Вони дуже компактні, значно зменшують час готування, економлять електроенергію і мають естетичний вигляд. Модельний ряд мікрохвильовок, що випускаються знаменитими фірмами досить великий і різноманітний. Останнім часом мікрохвильові печі вбудовують в кухонні шафи. Це дуже зручно і раціонально.

 

Сучасні мийки роблять різних форм і розмірів. Однією з кращих вважається мийка круглої форми, зроблена з нержавіючої сталі. У ній зручно чистити і мити, а також вона виглядає компактно й естетично. Коли мийка має збоку ребристий піддон, то на ньому дуже зручно сушити вимитий посуд. Мийка повинна знаходитися недалеко від плити і мати з нею спільну робочу поверхню. Мийка, розташована в кутку, значно заощадить простір. Якщо використовувати планування кухня-острів, то мийка розміщується в центрі. Як правило, в шафі під мийкою встановлюється ємність для сміття або поличку, на якій зберігається побутова хімія, так необхідна для підтримки чистоти на кухні. Якщо у вас є не тільки можливість, але і бажання, то в кухні можна встановити посудомийну машину. Вона не тільки значно полегшить домашню працю, якщо родина велика, але й допоможе заощадити споживання води та електроенергії.

 

Якщо у вас не вистачає місця для пральної машини у ванній кімнаті, то її можна встановити на кухні. Пральна машинка з горизонтальним завантаженням зверху накривається стільницею, і у вас з'явилася додаткова робоча поверхня.

 

Обідній стіл на коліщатах, або бар-холодильник є дуже мобільними, їх можна легко переміщати по кухні, а при необхідності засувати в кут. Якщо у вас після встановлення стандартного меблевого гарнітура залишається вільне місце між шафами, то можна вмонтувати вузьку поличку на коліщатках, яка дозволить збільшити робочу поверхню.

 

Сьогодні велике поширення отримала вбудована техніка й устаткування. Техніка виглядає з кухонними меблями єдиним цілим, крім того, раціонально використовується внутрішній простір ящиків і шаф. Подібний симбіоз має не тільки дуже стильний і красивий вигляд, але має високу гігієнічність, що дуже важливо для кухні.

 

Якими  б гарними не були меблі на кухні, але, заходячи в приміщення, звертаєш увагу відразу на стіни, підлогу, стелю та інші елементи дизайну інтер'єру кухні. Маючи сьогодні величезний вибір оздоблювальних матеріалів, облаштувати кухню нескладно, головне визначитися з дизайном кухні, щоб кухня вийшла не тільки стильною і сучасною, але і затишною. Оздоблювальні матеріали на кухні повинні бути зносостійкими, надійними і відповідати за колірною гамою і фактурі загальному напрямку дизайну інтер'єру не тільки кухні, а й всієї квартири.

 

Підлога на кухні потребує особливої уваги, тому що її часто доводиться мити. Тому потрібно щоб покриття підлоги було не тільки водостійким, але і легким для прибирання. Такими якостями володіють наступні матеріали: лінолеум різних видів, керамічна плитка, натуральний камінь, паркет, ламінат. Всі ці матеріали мають як переваги, так і недоліки. Лінолеум, плитка і камінь добре миються, мають багату колірну гаму, зручні в обслуговуванні. Однак плитка і натуральний камінь, досить холодні матеріали для нашої кліматичної зони, а лінолеум легко зіпсувати. Паркет і ламінат - це теплі і затишні матеріали, але вони погано переносять вологе прибирання. Тому вибір матеріалу для покриття підлоги залишається за вами. Ретельно все, продумавши, ви обов'язково знайдете оптимальне для вас рішення.

 

Великі зміни відбулися в технології обробки стелі. Стандартну побілку і водоемульсійне фарбування замінили різні підвісні конструкції, стельові плити і панелі. Однією з найцікавіших новинок стали натяжні стелі. Ці стелі відрізняються високою міцністю, не вигорають, не вбирають кухонні запахи, не покриваються з часом тріщинами. Крім того, їх використання дає можливість приховати дефекти стелі, електропроводку, а також інші інженерні комунікації. Використання багаторівневих стель дозволяє не тільки зонувати кухню, але і створити абсолютно незвичайний інтер'єр приміщення за допомогою багаторівневого освітлення.

 

Шпалери як і раніше залишаються найбільш популярним матеріалом для обробки стін у кухні. Сьогоднішнє різноманіття забарвлень і фактури шпалер можуе задовольнити самий вимогливий і вишуканий смак. Для дизайну кухні найбільш підходящим варіантом будуть вологостійкі і зносостійкі вінілові шпалери. Цими шпалерами можна обклеїти столову зону, а для обробки робочої зони використовувати керамічну плитку. Керамічна плитка також не втрачає свою популярність за рахунок своїх гігієнічних властивостей, вологостійкості і довговічності. Завдяки використанню в обробці стін двох різних матеріалів, відбувається поділ кухонного простору на зони. Плитку і шпалери необхідно підібрати так, щоб, розділяючи кухню на зони, вони в той же час гармонійно вписувалися в дизайн приміщення. Вирішуючи питання про колір кухонних меблів потрібно враховувати загальну колірну гамму, яка використовується при обробці приміщення. Тут важливу роль відіграє забарвлення підлоги, стін, стелі, а також загального напрямку інтер'єру не тільки кухні, а й всієї квартири.

 

Освітлення кухні повинне бути різноманітним. Тут багато чого залежить від вашого смаку і від технічних можливостей. Дуже ефектним і функціональним буде багаторівневе освітлення, якщо на кухні зроблені відповідні стелі. При підвісних стелях використовуються точкові світильники, які також добре зонують кухонний простір. Можна використовувати точкові світильники для підсвічування карнизів, навісних шаф, полиць в шафах, над обіднім столом. Локальні джерела світла повинні забезпечувати гарну освітленість робочої поверхні. Для цього кріпиться довга люмінесцентна лампа під навісними шафами в робочій зоні. Над обіднім столом зручним варіантом буде використання світильника з регульованою висотою підйому. Якщо обідній стіл розташований біля стіни, то кращим варіантом буде бра або торшер. Освітлення кухні повинне не тільки органічно вписуватися в її інтер'єр, але і підкреслювати його декоративними світильниками, їх розташуванням або іншими деталями.

 

Для того щоб створити цікавий дизайн кухні існує безліч можливостей. Красиво задрапіровані легкі штори або жалюзі на вікнах, якщо кухня виходить на сонячну сторону, квітучі круглий рік декоративні рослини, незвичайні предмети начиння, картини, всілякі, красиві дрібнички. Та сьогодні практично будь-який кухонний предмет стає прикрасою інтер'єру: елегантні чайники, кавоварки витончені, декоративні набори для спецій, незвичайної краси посуд. Багато відомих дизайнерів працюють з посудом, створюючи новий і сучасний вигляд для звичних речей.

Категорія: Дизайн інтер'єру | Додав: Cergiy (2010-11-10)
Переглядів: 4095 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Меню сайту
Форма входу
Категорії розділу
Дизайн інтер'єру [16]
Дизайн екстереру [1]
Ланшафтний дизайн [3]
Пошук
Наше опитування
Чого невистарчає на сайті
Всього відповідей: 21
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0