Вітаю Вас Гість | RSS
Головна » Статті » Ланшафтний дизайн

Декоративні композиції з каменів і рослин
Стаття містить повну інформацію про той навіщо використовується декорування в ландшафтному дизайні, основні стилі й види композиції. Пізнавальна стаття, яку можливо використовувати як керівництво до використання.

Збільшувати мале й зменшувати велике - якщо вдуматися, уся людська культурна діяльність заснована на зміні масштабів навколишнього світу й на перестановці в ньому акцентів. Навіщо ж міняти масштаби й ракурси? Запитайте про це в дитини, що розглядає мир через отвір у котушці з нитками. І вона, швидше за все, скаже, що побачити «по-справжньому» те, що оточує, можна тільки перетворивши його. Але - не змінити суть. А це - уже мистецтво.
   
   Великі альпи
   
    Тому серйозно помиляються ті «порадники», які час від часу ризикують давати публічні рекомендації власникам дачних або присадибних ділянок по створенню мініатюрних варіацій на тему гірського ландшафту - «альпійських гірок» - своїми руками. Композиції з каменів і квітів створюються в першу чергу уявою, причому, спеціально розвиненою, заснованою на величезному зоровому матеріалі, потім – серйозними пізнаннями в ландшафтному дизайні й ботаниці, і тільки в останню чергу – руками.
   
    Безумовно, ніхто не забороняє власникові ділянки пограти в ландшафтного дизайнера. Але якщо в результаті титанічних зусиль виходить безглузде накопичення каменів, що не народжує ніяких асоціацій, що не гармоніює з іншими елементами садового оформлення, те аматорська праця по переміщенню в просторі кам'яних брил виявляється воістину сізіфовою. Композицію прийдеться переробляти, а часто й створювати заново, із самого фундаменту. « До основанья, а потом»…
   
    Набагато цікавіше, чим намагатися самому проявляти себе в цьому специфічному виді мистецтва, брати участь у створенні свого кам'янистого саду на стадії розробки його проекту дизайнером. Тільки така – дійсно незамінна! – допомога фахівцеві допоможе йому поєднати ваші смаки із законами гармонії.
   
    Дуже важливо розуміти, з якою метою ми створюємо на ділянці композиції з каменів і рослин. Безумовно, «альпійські гірки» - модний і актуальний елемент сучасного саду. Але хіба справа тільки в моді?
   
    Чому «альпійські гірки» так популярні
   
    Альпійські гірки, альпінарії – умовні назви, часто використовувані для композицій каменів і квітів. Родом вони з ботанічних садів кінця XIX – початку XX вв., але давно вже не вміщає всього різноманіття видів подібних композицій, породжених уявою ландшафтних дизайнерів. На жаль, класичної строгості в спробах розділити сучасні композиції з каменів і декоративних рослин поки не знайти. Хіба що «сухий струмок» чітко відповідає своїй назві. Але він прибулець зовсім з іншого краю світла – з Японії.
   
    Тому ми скористаємося тим розумінням різноманітності кам'яно-рослинних композицій, яке пропонують С. Дегтярьова й Т. Анісімова в книзі «Альпінарій на вашій ділянці: дизайн, вибір рослин, догляд». Книга вийшла в 2003 році, і відрізняється від усіх інших істинно дизайнерською широтою погляду на кам'янисті сади.
   
    Отже, класичний «альпінарій» - це колекція високогірних рослин, оформлена каменями для додання їй більшої природності. Сьогодні такі альпійські гірки досить рідко здатні задовольнити смак власників ділянок. Тому сучасний альпінарій - це штучна кам'яна гірка, вписана в природний ландшафт і безупинно квітуча з весни до осені. І називати її потрібно по-іншому, наприклад, «рокарій» – кам'янистий сад, або кам'яна гірка. Ці три поняття часто змішують, хоча між ними існують відмінності. Але й кам'яниста гірка, і рокарій – це декоративні композиції з каменів і рослин. Причому, якщо раніше основою колекції були альпійські й субальпійські рослини, а камені служили лише тлом, то сьогодні використання виняткове альпійських видів рослин не є строго обов'язковим. В одній з наступних статей ми розповімо про ті види декоративних рослин, які цілком освоїли «кам'янистий» спосіб життя.
   
    Як саме буде влаштований рокарій, які розміри він буде мати, де буде розташований – усе це залишається на пророблення ландшафтному дизайнерові. Не дивуйтеся, якщо, всупереч порадам, що часто зустрічаються, він не стане вибирати для композиції «добре освітлене місце», як рекомендують деякі сучасні посібники з організації альпійських гірок. Камінь може прекрасно виглядати й у тіні, тільки треба правильно підібрати цікаві декоративні рослини для умов тіні. Це завдання розв'язуване, і виправдане, якщо дозволяє досягти цікавого ефекту. Не обов'язкова також і вимога, щоб альпінарій, як пишуть у деяких статтях, «добре проглядався з усіх боків». Прекрасно виглядають і кам'янисті гірки, однієї стороною притулені до якої-небудь вертикальної поверхні. Тому невелика ціна стандартним рекомендаціям. Є тільки одна неодмінна умова для кам'яних композицій – злитість їх з навколишнім світом саду.
   
    Якщо вам удалося побачити професійно зроблену кам'яно-квіткову композицію, ви напевно запам’ятали, яке сильне вона робить враження. Споглядаючи її, люди стають філософами й поетами. Відтворена картина боротьби рослин із суворими умовами гір або тундри (екосистеми таких різних по ландшафту зон дуже близькі) здатна заразити життєвою енергією страшенного песиміста. І це зачарування життя, мабуть, головна причина популярності композицій з каменів і квітів.
   
    Кам'яні композиції відмінно підкреслюють глибину садової водойми, зелень і гладкість газону, і навіть блиск сонячних променів. Усе це ландшафтні дизайнери поєднують терміном «висока декоративність». Дійсно, мало який елемент дизайну має таку високу декоративність, таку здатність підкреслювати навколишнє, як композиції з рослин і каменів. І із цього погляду вони – незамінні.
Категорія: Ланшафтний дизайн | Додав: Cergiy (2010-11-10)
Переглядів: 1644 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Меню сайту
Форма входу
Категорії розділу
Дизайн інтер'єру [16]
Дизайн екстереру [1]
Ланшафтний дизайн [3]
Пошук
Наше опитування
Чого невистарчає на сайті
Всього відповідей: 21
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0